WordPress’te Popüler Yazıları Listeleme

Blogunuzda en çok beğenilen konuların zamanla kaybolup gitmesine izin vermeyin. Bunları WordPress temanızın kenar bölmesinde (sidebar) göstererek yeni ziyaretçilerinizin de bu konulardan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress’te popüler konuları eklenti kullanmadan sadece birkaç satır kod yardımıyla göstermeniz mümkün. Bu kodlar konuların popülerliğini belirlemek için yorumları sayıyor ve çoktan aza doğru sıralıyor.

Aşağıdaki kodlarınızı kopyalayın. Temanızın sidebar.php dosyasına girip bileşen kodlarının hemen ardından ekleyin. Bileşen kodlarınız muhtemelen aşağıdaki gibidir.

<?php
if ( ! dynamic_sidebar( 'sidebar' ) ) :?>
<?php endif; ?>

Eklemeniz gereken kodlar:

<h2>Popüler Konular</h2>
<ul>
<?php $result = $wpdb->get_results("SELECT comment_count,ID,post_title FROM $wpdb->posts ORDER BY comment_count DESC LIMIT 0 , 5"); 
foreach ($result as $post) { 
setup_postdata($post);
$postid = $post->ID; 
$title = $post->post_title; 
$commentcount = $post->comment_count; 
if ($commentcount != 0) { ?> 
<li><a href="<?php echo get_permalink($postid); ?>" title="<?php echo $title ?>">
<?php echo $title ?></a> {<?php echo $commentcount ?>}</li>
<?php } } ?>
</ul>

Bu kodlarla blogunuzda en popüler beş konuyu gösterebilirsiniz.
Daha fazlasını göstermek için “$result” değişkeninin içindeki sorgudan 5 değerini isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

WordPress Popüler Yazılar Eklentisi

WordPress yönetimde eklentiler kısmına geliyoruz arkadaşlar yeni ekle  tıklıyoruz. açılan sayfada ara linkine tıklayarak arama metni olarak  eklenti adını yazıyoruz [COLOR=#800000]WordPress Popular Posts Stats[/COLOR] ve açılan listeden Şimdi Kur tıklayıp etkinleştiriyoruz.

Eklenti Ayarları

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra ayar ve raporlarını görmek için wordpress yönetimde ayarlar kısmında yer alan [COLOR=#800000]WordPress Popular Posts[/COLOR] linkine tıklayarak raporlara bakabilirsiniz.

Rapor Seçenekleri: Today (Günlük Raporlar) Weekly  (Haftalık Raporlar) Montly (Aylık Raporlar) All-Time Tüm zamanlar  eklenti kurulduktan itibaren tüm sayfa incelemeleri ve sayılarını  gösterir.

Bileşenlerde Kullanmak

Eklentiyi ziyaretçileirnize bilgi sunmak için kullanmak isterseniz  bileşen destekleyen bir temada bileşenler bölümüne girerek WordPress  Popüler Yazılar Eklentisi sürükleyip yayınlamak istediğiniz alana  bırakmak ve
Ayarlarını yapmak, Renk, başlık adeti giib özellikleri düzenleyebilirsiniz.

[button link=”https://wordpress.org/plugins/wordpress-popular-posts/”]EKLENTİ İNCELE[/button]

İşlemleri gerçekleştirmeden önce sidebar.php dosyanızın yedeğini almayı unutmayın.