WHM Panelde Mail Kuyruğunu Temizleme

Bildiğiniz gibi SPAM problemi website sahiplerinin yaşamış olduğu en büyük problemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sunucu üzerinde birden fazla site barındırıyor iseniz bu hesapların takibini ise bir noktada bırakmaya gözden kaçırmaya başlıyorsunuz. Bu takip eksikliği ile birlikte siteniz arka planda oluşan bir güvenlik zaafiyeti , ki bu güncellenmeyen sistemler ile oluşur ve devamında arka planda SPAM çıkışlarını beraberinde getirir. Bilinçli spam yapmadığınızı varsayarak haberiniz olmadan arka planda sizden kaynaklı bir SPAM içinde kendinizi bulabilirsiniz.

WHM panelde saatlik mail gönderimi limiti koymanız bu gönderimlerin önüne bir noktada büyük ölçüde geçmenizi sağlayacaktır. Bu işlemi daha önce gerçekleştirmediyseniz mutlaka yapmanızı öneriyorum.

WHM panelimize giriş yapıyoruz ardından Tweak Settings bölümüne girerek Mail kategorisi altında yer alan Max hourly emails per domains kısmının karşına bir alan adının saatte gönderebileceği maximum mail sayısını giriyoruz. Ben kendi firmam üzerinde sağladığım

Paylaşımlı hizmetlerde domain başına saatlik olarak 50 mail ile sınırladım. Bu limit tamamen size kalmış birşey. 1 saatlik dilim içerisinde belirtilen kotayı doldurması halinde biriken mailleri kuyruğa alarak beklemeye alacaktır.

Ekran Alıntısı

 

Ciddi bir SPAM ile karşı karşıya kaldıysanız mail sunucunuzda ciddi binlerce mail birikmiş olabilir. Mail kuyruğunuzu WHM panel üzerinden temizlemek isterseniz de  Mail Queue Managerseçeneğinden birikmiş mailleri görerek temizleyebilirsiniz. Spam nedeniyle birikmiş mailler bu kuyrukta kendisini belli edecektir. Spam maillerin tamamını temizlemek için Delete Selected kısmındana tamamını seçerek  Delete ediyoruz.

İşlem sonunda ise silme işleminin başarıyla tamamlandığını gösteren bir uyarı ile karşılacaşaksınız.

 

Tabi bu kuyruktaki mailleri temizlemiş olmanız sizin spam yok ettiğiniz anlamına gelmez. Spam yapan hesabı tespit ederek spam gönderimini durdurmanız gerekiyor. Aksi takdirde spam çıkışının devam etmesiyle kullanmış olduğunuz İP adresi blacklist’e düşerek mail trafiğinizi olumsuz olarak etkilenmesine sebep olacaktır.

Spam yapan hesabı bulmak içinde daha önce yazdığım makaleyi inceleyebilirsiniz.

Tüm biriken SPAM maillerinizi ise SSH üzerinden de kolayca silebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Putty aracılığıyla sunucumuzun konsoluna düşüyoruz.

Ardından;

cd /var/spool/exim/input

ll  ( Dizin içerisindeki dosyaları gösterir )

rm -rfv *

komutlarını uygulayarak kuyrukta biriken maillerin temizliğini kolay ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.