SSL Sertifikasının Önemi

Markanızın C Vitamini

SSL internet dünyasının güvenlik konusunda sırtını yasladığı, kötü niyetli yazılımcılara ve sistemlere karşı güvenilir bir ağaçtır.

İnternete bağlı bir bilgisayarın isteseniz de istemeseniz de bazı bilgileri ağ üzerinden tüm dünyayı dolaşır. SSL sertifikası bu tarz bilgilerinizin güvenliğini sağlamaktadır. Web siteleri açısından SSL sertifikası oldukça önemlidir. Kredi Kartı, banka hesap bilgileri gibi önemli bilgileri barındırmayan sitelerin bile SSL sertifikası ile korunması kendi yararlarına olacaktır.

SSL Sertfikası Nedir?

Basitçe anlatmak gerekirse internete girdiğinizde bağlandığınız siteler ya da uygulamalar bilgilerinizin bulunduğu cihazdan bazı bilgiler istemektedirler. SSL sertifikası bu bilgileri kodlayarak, 3. bir şahıs ya da sistemin bu istek dosyalarını açmasını engeller. Verileri ele geçirebilen sistemler dahi bu dosyaları, kodlar sayesinde anlayamamaktadırlar. Bu gerçekten önemli bir detay çünkü herhangi bir sisteme yada kişinin bilgisayarına bağlanmak istediğinizde verilerin direkt olarak o cihaza gönderilemez. Bağlantılar bilgisayardan bilgisayara, ağdan ağa atlarlar. Bu da SSL sertifikası ile kodlanmamış kredi kartı, kullanıcı adı ya da şifrelerinize ulaşabileceği anlamına gelmektedir. SSL sertifikası ile kodlanan veriler sadece gönderilmek istenen sunucu tarafından okunabilir olmaktadır.

SSL Onaylama İmkanı Sunar

Geçerli bir SSL sertifikası bir onaylanma sistemi sunmaktadır. Buna göre göndermekte olduğunuz verinin doğru sunucuya mı yoksa doğru sunucu gibi davranan sahte bir sunucuya gidip gitmediğini kontrol edebiliyorsunuz.

Burada önemli olan ayrıtı, internet kullanıcılarının birden fazla cihaz kullanmaları ve bu cihazlardan hassas bilgiler gönderiyor olmalarıdır. Bu cihazlardan bazıları, kendilerini doğru sunucu olarak gösterip bilgilerinizi çalmaya çalışabilir.

SSL Sertifikası Güven Verir

Adres çubuğunda bazı sitelerin adresinin başında yeşil bir alanda şirket ismi ve “güvenli” ibaresi yazdığını görmüşsünüzdür. İşte bu görüntü sitenin güvenilir olduğu ve bilgilerinizin bu site üzerinden çalınamayacağı anlamına gelmektedir. Müşteriler “güvenli” yazsını gördüğü sitelerde gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilir ya da kişisel bilgilerini verebilir.

SSL ve E-ticaret

Kredi kartı ve banka bilgileri çalınma olaylarına önlem almak amacıyla SSL sertifikaları online alışveriş sitelerine zorunlu hale getirildi. Bir sitenin kredi kartı ile alışveriş imkanı verebilmesi için SSL Sertifikasına sahip olması gerekiyor. PCI standartları denilen kurallara göre SSL sertifikası olmayan alışveriş sitelerinden kesinlikle alışveriş yapılmamalı hatta üye bile olunmamalıdır.

SSL sertifikasına sahip olmak biraz masraflı olabilir. Ancak kendi güvenliğiniz ve ziyaretçilerinizin güvenliği için mutlaka bu masrafa katlanmak gerekiyor.

Hemen Teklif Alın