Spam Yorumları Silmeyin, Gereksiz Olarak İşaretleyin

Spam yorumlarla nasıl mücadele edeceğinizi biliyor musunuz?

Blog yazan veya web sitesinde yazı yazan arkadaşlarımla sohbetimde konu her zaman yorum yönetimine ve spam yorumlara geliyor. “İngilizce yorumları silmekten bıktım.” “Gereksiz yorumları silmek için çok vakit harcıyorum, ne yapmam lazım bilmiyorum.” “Bütün gün spam yorumları silmekle uğraştım ve şimdi tekrar geldiler.”

Cevabım her zaman aynı: WordPress, Movable Type, Drupal, phpBB, Joomla, ve diğer web platformları için Akismet Eklentisi kullanın. Spam yorumları silmek yerine gereksiz olarak işaretleyin. Böylece Akismet’in işini yapmasına yardımcı olun.

SPAM YORUMLARI SİLMEYİN. SPAM YORUMLARI GEREKSİZ OLARAK İŞARETLEYİN.
Birlikte çalışırsak Akismet de iyi çalışır. Bu, kaynağı topluluk olan bir proje. Ben bir yoruma gereksiz olarak işaretliyorum ve bu veri Akismet’in veritabanına gönderiliyor. Siz de benzer bir yorumu gereksiz olarak işaretliyorsunuz ve Akismet bu verileri işlemeye başlıyor. Daha sonra Akismet kullanan herkesin yorumları filtreleniyor, böylece sizin gereksiz olarak işaretlediğiniz yorumları ben almıyorum ve benim, diğerlerinin gereksiz olarak işaretledği yorumlar da size gelmiyor. Birlikte çalışırsak dünya bloglar için çok daha güvenli bir yer olur.

GEREKSİZ YORUMLARI KİŞİSEL OLARAK ENGELLEMEYİN.
Genel olarak spam yorumlar iki farklı yöntemle oluşturulur. Bunlardan ilki ve en çok karşılaşılanı otomatik olanlar. Bir “bot” bağlantıları takip eder ve yorum bırakmak için websiteleri arar. Son derece gelişmiş bazı botlar, mortgage ve credi kartı gibi konuya ve içeriğe göre hedef site araması yapar ve bu konularda spam yorumlar yapar.

Yeni yeni artan bir diğer gereksiz yorum çeşidi ise insanlar tarafından yapılan spam yorumlar. Daha önce spam e-postalar gönderen bu kişiler şimdi bu alışkanlıklarını yorumlara çevirdi, hepsi aynı şey. Yüksek trafikli kaliteli siteleri ve çok okunan konuları araştıran bu kişiler, bu sitelere kendi sitelerinin bağlantılarını bırakmak için yorum yapıyorlar.

Akismet her ikisini de engelliyor.

Spam yorumları kişisel olarak engellemek için yaptığınız geliştirmelerde yorum yapanlara da engel oluyorsunuz. Yapmayın. Genellikle ilk seçim olan CAPTCHA’lar, saçma sayı ve yazı metinlerini doğrulamanızı isteyerek insan olduğunuzu kanıtlamanızı istiyor. Ancak bir süredir geliştirilen otomatik spam botları bu CAPTCHA engellerini aşmayı başarıyor. 2005 yılından bu yana geliştirilen hiçbir çözüm Akismet’ten daha tutarlı çalışmadı.

Matt Mullenweg ve onun Automattic takımı her Akismet kullanıcısından aldıkları spam yorum verilerini güçlü bir işlemden geçirerek spam yorumları önlemek için bir filtre hazırladı. Bu sitenizi spam yorumlardan korumak için büyük bir avantaj sağlıyor.

Bunu bir kamu hizmeti duyurusu olarak düşünün. SPAM YORUMLARI SİLMEYİN, GEREKSİZ OLARAK İŞARETLEYİN. Eğer birlikte çalışırsak, dünyayı bloglar için daha mutlu bir yer haline getirebiliriz.

Lorelle‘in “Do Not Delete Commets Spam. Mark Spam as Spam.” başlıklı yazısından tercüme edilmiştir.