Nulled Nedir? Nulled Script (Nulled Yazılım) Nedir?

nulled-nedir-nulled-script-nulled-yazilim-nedir

Nulled Script (Nulled Yazılım) Nedir?

Geliştiriciler ücretli bir yazılım veya Web Script’i geliştirdiklerinde bu yazılımın kullanım haklarını lisans karşılığında kullanıcılara aktarmak isterler. Bu nedenle yazılım üzerinde bazı yasal tescilleme işlemleri gerçekleştirirler ve kullanıcılara lisans anahtarları karşılığında yazılımlarını satarlar. Bu lisans anahtarları yazılımın korsan bir yazılım olmadığını denetlemek için kullanılan bir nevi kontrol mekanizmasıdır.

Hacker veya kötü niyetli yazılım korsanları bir script’i ele geçirdikten sonra bu koruma kalkanını devre dışı bırakır ve lisans payı ödenmesine gerek kalmaksızın bu script’in ücretsiz kullanılabilecek bir sürümünü meydana getirebilirler. İşte bu sürüme Nulled Script veya Nulled yazılım deriz.

Neden Nulled Yazılım Kullanmamalısınız?

Nulled olarak sunulan herhangi bir yazılımı kullanmanız halinde geliştiricilerin haklarını hiçe saymış ve lisans haklarının bedelini ödememiş olursunuz. Dolayısıyla bu legal bir kullanım olmadığı için yasadışı bir suç işlemiş olursunuz. Nulled olarak alınan yazılımlarda ayrıca müşteri desteği gibi bir durum da söz konusu değildir. 10 Dolar lisans bedeliyle satılan bir ürünün nulled versiyonunu 1 dolara satın alabilirsiniz fakat müşteri desteği hattından faydalanamazsınız.

En önemlisiyle bu Nulled yazılımları meydana getiren kişilerin birer internet korsanı olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Yani bu yazılımlarda amaç sizi memnun etmek olmadığı için yazılımların içerisine kötü niyetli dosyalar yerleştirilebilir veya dahası kişisel bilgilerinizi ele geçirebilecek düzenlere yer verilebilir.

 

kaynak: wmaraci.com